En Son Yorumlar

Vejetaryenler Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?

Eğer vejetaryenseniz ve hamilelikte vejetaryen bir diyet uygulayacaksınız beslenmenizde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Çünkü hamilelikte vejetaryen beslenme bazı vitamin ve mineraller yönünden eksiklik yaşamanıza neden olabilir. Hamilelikte vitamin ve mineral eksikliği hem anne hem de anne karnında gelişen bebek için zararlı olabilir. Bu nedenle vejetaryen beslenme şeklini benimseyen kadınların hamilelikte beslenme gereksinimlerini iyi karşılamaları gerekir. Aşağıda bu konuda bazı tavsiyeler belirtilmiştir:

 

1. Eğer vejetaryendeniz hamilelikte beslenme konusunda öncelikle hekiminize danışın. Hekiminiz size bir kan testi yapmak isteyebilir. Bu kan testinde kansızlık ve diğer besin eksiklikleri yaşayıp yaşamadığını tespit eder. Hamilelikte vejetaryen bir beslenme şekli uygulayacaksanız bunu hekiminizin bilmesi gerekir. Hekiminiz sizin spesifik durumunuza göre beslenme ve diğer konularda tavsiyelerde bulunacaktır.

 

2. Hamilelikte beslenmenizde bol protein almalısınız. Vejetaryen diyet uygulayan kişilerde protein eksiklikleri görülebilmektedir. Vejetaryenler protein açısından zengin besinlerden daha az tüketebilmektedir. Eğer normalde yumurta, süt ve süt ürünleri tüketiyorsanız protein eksiliği pek yaşamazsınız. Hamile vejetaryen kadınlar protein ihtiyacı için fasulyegiller, soya ürünleri ve baklagillerden tüketmelidirler.

 

3. Hekiminizin önerisiyle B2 vitamin desteği alabilirsiniz. Vejetaryen beslenenlerde B12 vitamini eksikliği görülebilir. Bu vitamin bilindiği gibi sadece hayvansal besinlerden bulunur. Bundan dolayı B12 vitamin desteği alabileceğiniz gibi, B12 katkılı soya ürünleri ve kahvaltılık gevrekler tüketebilirsiniz.

 

4. Vejetaryen bir kişi olarak kalsiyum alımınıza özen gösterin. Kalsiyum sizin için önemli bir mineraldir. Kalsiyum açısından zengin besinleri tüketin. Süt ve süt ürünleri oldukça zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Lahana ve diğer yeşilliklerden tüketin.

 

5. Demir alımınızı C vitamini ile destekleyin. Çünkü bitkisel ürünlerden alınan demir minerali hayvansal besinler kadar vücut tarafından iyi emilemez. Fakat C vitamini demirin vücutta daha iyi emilmesine yardımcı olur. Bu nedenle demir içeren besinleri tüketirken C vitamini içeren besinlere de yer verin. Mercimek, fasulye ve yeşil yapraklı sebzeler demir açısından oldukça zengindir. C vitamini için ise brokoli, domates ve kavun gibi besinleri tüketin.

Yayın Tarihi : 25-12-2014
Okunma Sayısı : 3096

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: