En Son Yorumlar

Hamilelikte Egzersiz Yaparken Uyarı İşaretleri

Eğer hamileyseniz egzersiz yapmanız size oldukça iyi gelecektir. Egzersiz kendinizi daha iyi hissetmenize, uykunuzu geliştirmenize ve daha sağlıklı bir hamilelik yaşamanıza yardımcı olur. Egzersiz ayrıca vücudunuzu doğuma daha iyi hazırlar. Fakat egzersiz yaparken de dikkatli olmanız özellikle gerekir. Bazı uyarı işaretleri egzersizde aşırıya kaçtığınızı ve bir risk oluşturduğunu gösterir.

 

Hamilelik döneminizde egzersiz yaparken aşağıdaki uyarı işaretlerine dikkat edin ve egzersize ara verin:

 

Enerjinizin düşmesi: Bazı günler kendinizi aşırı derecede yorgun ve enerjiniz tükenmiş hissedebilirsiniz. Bunun net bir nedeni olmayabilir. Bu sizin biraz dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu gösterir. Böyle durumlarda egzersiz yapmayın.

 

Nefes darlığı: Rahminizde gelişen bebek akciğerlerinize daha fazla bakı yükler. Bu sizde kimi zaman ( özellikle ilk birkaç ay ) nefes darlığına yol açabilir.

 

Sıcak basması: Egzersiz yaparken kendinizi sıcak basmış hissederseniz ara verin. Çok yüksek vücut ısısı bebeğinizde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Doğum kusurları bu risklerden birisidir. Egzersiz yaparken bol su için ve sıcak günlerden egzersiz düzeyini hafifletin.

 

Baş dönmesi: Hamilelik döneminde yaşayabileceğiniz sorunlardan birsi de baş dönmeleridir. Egzersiz yaparken de baş dönmeleri hissedebilirsiniz. Egzersiz sırasında baş dönmesi hissederseniz hemen ara verin ve dinlenin. Çünkü düşme riskiniz vardır. Baş dönmeniz durumunda sol tarafınıza doğru yere uzanın. Eğer baş dönmeleriniz hala geçmezse hekiminizi arayın.

 

Sırt ve kalça ağrıları: Egzersiz yaparken sırt veya kalça bölgenizde ağrı hissederseniz bu bir ara vermeniz gerektiğini gösterir.

 

Hamilelikte egzersiz yaparken aşağıdaki dorumlar olursa egzersizi bırakın ve hekiminizi arayın:

 

Kasılmalar

Vajinal kanama

Karın bölgenizde olağan dışı bir ağrı

Vajinadan sızıntı gelmesi

Ciddi solunum sorunu

Baygınlık hissi

Uzun süreli kalp çarpıntısı

Bebeğin hareketlerinde azalma veya hareketsiz olması ( 28. gebelik hastasından sonra dinlenmiş haldeyken 2 saat içinde bebeğinizin en az 10 hareketini hissedebilirsiniz )

Şiddetli ve uzun süren baş ağrısı ( preeklampsi - yüksek tansiyon belirtisi olabilir )

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 3377

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: