En Son Yorumlar

Hamilelikte Egzersiz

Hamilelik boyunca düzenli olarak egzersiz yapmak bu süreçte sağlıklı kalmak konusunda önemli faktörlerden birisidir. Egzersiz duruşu geliştirebileceği gibi baş ağrısı, bitkinlik gibi gebelik komplikasyonlarını da azaltabilir. Egzersizin hamilelikte diyabet ( gestasyonel diyabet ) riskini azalttığına, stresi düşürdüğüne ve doğum sancısı ve vücudu doğuma hazırladığına dair bilimsel kanıtlar da bulunmaktadır.

 

Hamile bir kadın olarak hamilelik öncesinde de aktif bir yaşam sürdüyseniz hamilelik döneminde de bu tür egzersizlere orta düzeyde devam etmelisiniz. Hamilelik dönemindeyken eski düzendeki egzersiz düzeyinizi tekrar etmeyin. Egzersiz düzeyini biraz hafifletin. Egzersizde dakikadaki kalp atışlarınızın sayısı 140’ı geçmemelidir.

 

Hamilelik öncesinde hiç egzersiz yapmadıysanız hamilelikteki egzersiz programınıza güvenli bir şekilde başlamalısınız. Aşırtı egzersiz hareketlerinden kaçınmanızda fayda vardır. Tüm hamileliklerde bir egzersiz programına başlamadan önce hekimle görüşmek daha faydalı olacaktır. Egzersiz programınıza başlarken yürüyüş egzersizleri en güvenli egzersizlerden biri olacaktır. Ayrıca her gün 30 dk lık bir egzersiz programı hamilelikte oldukça faydalıdır.

 

Hamilelikte kimler egzersiz yapmamalı?

 

Eğer astım, kalp hastalığı, diyabet gibi bir tıbbi sorununuz varsa egzersiz size tavsiye edilmeyebilir. Egzersiz ayrıca aşağıdaki durumlarda da zararlı olabilir:

 

Kanama

Plasenta previa

Tekrarlatan düşükler veya düşük riskin olması

Daha önceki erken doğum sancısı yaşanması

Daha önce erken doğum yapmış olmak

Zayıf serviks

 

Bu gibi durumlarda egzersiz programına başlamadan önce hekime danışmanız daha doğrudur. Hekimle görüştükten sonra hekim sizin durumunuza göre kişiselleştirilmiş bir egzersiz programı sunabilir.

 

Hamilelikte hangi egzersizler güvenlidir?

 

Egzersizlerin çoğu hamilelik döneminde güvenlidir. Hamilelik döneminde güvenli egzersiz için iki önemli kural egzersizde dikkatli olmak ve aşırı egzersizden ve hareketlerden kaçınmaktır.

 

Hamilelik döneminde en güvenli ve en faydalı egzersizler yüzme, yürüyüş, evde kondisyon bisikleti ve düşük düzeyli aerobik hareketlerdir. Aerobik hareketlerin bu konuda sertifika sahibi bir uzmandan öğrenilmesi daha güvenlidir.

 

Tenis ve badminton genelde güvenli olarak kabul edilmektedir. Fakat bu iki sporda düşme ve yaralanma riski de bulunur. Çünkü hamilelikte vücudun dengesi değiştiği için hızlı yapılan hareketlerde düşme riski de bulunur.

 

Hamilelikte hangi egzersizlerden kaçınmak gerekir?

 

Hamilelik döneminde bazı egzersizlerden kaçınmakta fayda vardır. Bunlar özellikle riski olabilir:

 

1. Herhangi bir aktivite süresince solunumu tutmak

2. Kayak, ata binme gibi düşme riskinin yüksek olduğu aktiviteler

3. Futbol, basketbol, voleybol gibi etkileşimli sporlar

4. Hızlı koşma, atlama, zıplama gibi sarsıcı hareketlerin olduğu sporlar

5. 3 dakikadan fazla sırt üstü veya sağ tarafa yatmayı gerektiren hareketler ( özellikle gebeliğin ilk 3 ayından sonra )

6. Ayaktayken bel bükme gibi hareketler

7. Sıcak, nemli havalarda egzersiz

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 3406

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: