En Son Yorumlar

Hamilelikte Hangi Egzersizlerden Kaçınmalı?

Hamilelikte egzersizin birçok faydası bulunmaktadır. Daha iyi bir uyku, kuvvet, dayanıklılık, daha iyi bir ruh hali v.b. birçok faydası vardır. Örneğin hamilelikte yürüyüş yapmak ve yüzmek en iyi egzersizlerdendir. Fakat bazı egzersizler ise hamilelik döneminde uygun değildir. Aynı zamanda egzersiz yapma da bazı durumlarda hamilelik döneminde önerilmemektedir.

 

Hamilelikte hangi egzersizlerden kaçınmak gerekir?

 

Eğer hamilelik öncesinde de düzenli olarak egzersiz yağıyorsanız ve özellikle bazı egzersizleri yapıyorsanız, hamilelik döneminde de bu egzersiz düzeninize devam edip etmeme konusunda hekiminize danışarak bilgin almalısınız. Çünkü hamilelik döneminde bazı egzersizlerden uzak durmak gerekir.

 

1. Hamilelikte kilo vermek için egzersiz yapmayın. Hamilelik döneminizde belli bir düzeyde kilo almanız beklenir. Bu kilo miktarı hamilelik öncesindeki kilonuza göre farklılık gösterebilir. Hamilelik döneminde belli bir kiloyu almalısınız çünkü sağlıklı bir hamilelik için bu gereklidir. Almanız gereken kiloyu almanız sağlıklı bir hamileliğin belirtileri arasındadır. Hamilelikte kilo verme amaçlı olarak egzersiz yapmamalısınız. Yalnızca çok fazla kilo almayı önleyici egzersizler olmalıdır.

 

2. Hamilelik döneminde etkileşimler sporlar risklidir. Basketbol, hokey, futbol v.b. Çünkü karın bölgenize darbe alma riskiniz yüksektir. Özellikle hamileliğin ilk 3aylık döneminden sonra bu sporlardan kaçınmalısınız. 

 

3. Hamilelik döneminizde ata binme ve kayak gibi sporlar da tehlikelidir. Çünkü bu sporlarda yüksek düzeyde sarsıntı, düşme gibi riskler vardır. Bisiklet binme de riskli sayılmaktadır.

 

4. Hamilelikte egzersizde aşırıya kaçmamak gerekir. Aşırı egzersizler sizin ve karnınızdaki bebek için oldukça risklidir. Egzersizleri hafif veya orta düzeyde yapın.

 

5. Hamilelik döneminizde hoplama, atlama ve zıplama gerektiren egzersizler de risklidir. Çünkü bunlar her sarsıntı yaratır hem de hamilelikte eklemler zayıflar. Eklemlerin zayıflaması bu tür aktivitelerdeki riski oldukça artırır. Yaralanma riski oldukça fazladır.

 

6. Hamilelik döneminde sıcak yaz aylarındaki egzersizleri mümkün olduğunca sabah ve akşam saatlerine kaydırın. Gün ortasındaki egzersizler sizi oldukça fazla yorar ve çok fazla ısınmanıza yol açar. Ayrıca egzersizlerde bol sıvı tüketmeyi ( özellikle su içmeyi ) ihmal etmeyin.

 

7. Hamilelik döneminde uzun süre sırt üstü uzanmanızı gerektiren egzersizlerden kaçının. Çünkü bu rahminize baskıyı artırır. Bacaklarınızdaki sirkülasyonu azaltır.

 

8. Hamilelikte dağcılık risklidir. Yaralanma ve hatta ölüm riski yüksektir. Ayrıca oldukça yükseklerde yüksek irtifadan kaynaklanan sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunlar baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, bitkinlik, baş dönmesi ve nefes darlığı gibi sorunlardır.

Yayın Tarihi : 10-03-2014
Okunma Sayısı : 3560

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: