En Son Yorumlar

Hamilelikte Kegel, Esneme ve Tailor Egzersizleri

Hamilelikte egzersiz yapmanız hem sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenize katkı yapar hem de bu süreçte istenilen kiloda kalmanıza, aşırı kiloları önlemenize imkan sağlar. Elbette hamilelik döneminde egzersize başlamadan önce hekiminizle görüşerek kendi durumunuza uygun bir egzersiz programı oluşturmak en uygun olanıdır. Hamilelik döneminde özellikle aşağıdaki egzersizler size oldukça yardımcı olacaktır:

 

Hamilelikte esneme egzersizleri

 

Esneme egzersizleri özellikle hamilelik döneminde vücudu daha esnek yapmaya yardımcı olur. Egzersiz öncesi ve sonrası yapabileceğiniz bazı esneme hareketleri aşağıda belirtilmiştir.

 

Boyun döndürme: Boyun ve omuzlarınızı rahatlatmaya çalışın. Başınızı öne doğru eğin. Yavaşça bağınızı sağ omzunuza doğru döndürün. Sonra tekrar başlangıç pozisyonuna gelin ve sol omzunuza doğru başınızı çevirin ve tekrar başlangıç pozisyonuna gelin. Bunu birkaç defa tekrarlayın.

 

Omuz döndürme: Omuzlarınızı dik haldeyken ön doğru getirin, sonra başlangıç pozisyonuna, sonra arkaya doğru ve sonra tekrar başlangıç pozisyonuna gelin. Yani omuzlarınızı öne ve arkaya çevirin. Bu hareketi de birkaç defa tekrarlayın.

 

Yüzme hareketi: Kollarınızı yanlarda tutun. Sonra yüzüyormuş gibi her iki kolunuzu da hareket ettirin. Bu yüzme hareketini 10 defa tekrarlayın.

 

Bacaklar önde: Bir bacağınız önde ve diğeri arkada olacak şekilde ayakta durun. Sonra öndeki ayağınızın üzerine doğru eğilin. Sonra ayak değiştirin ve diğer ayağınızın üzerine eğilin. Aynı hareketi her ayağınızla 4 defa olacak şekilde tekrarlayın.

 

Bacak sallama: Yere doğru uzanın. Bacaklarınızı yukarı ve aşağı doğru nazikçe sallayın.

 

Ayak bileği çevirme: Ayak bileklerinizi ayaklarınızla birlikte dairesel hareketler yapacak şekilde çevirin. Bu hareketi her bir ayağınızla 4 defa tekrarlayın.

 

Hamilelikte kegel egzersizleri

 

Kegel egzersizleri bağırsakları, rahmi ve mesaneyi destekleyen kasları kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Kegel egzersizleriyle kaslarınızı doğum sancısına ve doğuma hazırlayan kasları rahatlatabilir ve kontrol edebilirsiniz. Kegel egzersizleri ayrıca lohusalık döneminde de perine bölgesinin daha hızlı iyileşmesi için önemle tavsiye edilmektedir. Kegel egzersizleri pelvis tabanı kaslarını da güçlendirir.

 

Kegel egzersizlerini yapmak için: bir an için tuvaletiniz geldiğini ve idrarınızı tutmak için kendinizi nasıl sıktığınızı hayal edin. Veya gazınız geldi ve gaz yapmamak için kendiniz<i nasıl sıktığını hayal edin. Aynı bu şekilde uygulama yaparak pelvis tabanı kasklarınızı çalıştırın. Bu kegel egzersizleri olarak bilinir. Kegel egzersizlerini yaparken bacaklarınızı, kaba etinizi ve karın kaslarınızı hareket ettirmeye çalışmayın. Kegel egzersizlerini aslında her yerde yapabilirsiniz. Çünkü ne yaptığınız başkaları tarafından anlaşılmaz. Kegel egzersizlerini günde 5 set halinde uygulayın. Her uygulama yaptığınızda yavaş hareket edin ve rahatlayın. Sonra 2. kez tekrarlayın. Her bir seti 10 defa tekrarlayın.

 

Hamilelikte tailor egzersizleri

 

Tailor egzersizleri pelvisi, kalçayı ve uyluk kaslarını güçlendirir ve bel ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

 

Tailor oturuşu 1: Yere bağdaş durarak oturun. Yavaşça öne eğilin ve sırtınızı düz tutun. Bu hareketi gün boyunca müsait olduğunuzda defalarca tekrarlayabilirsiniz.

 

Tailor oturuşu 2: Yere bağdaş duracak şekilde oturun fakat ayak içleriniz birbirine değsin. Ayak bileklerinizi ellerinizle kavrayın ve ayaklarınızı vücudunuza doğru çekin. Sonra dizlerinizden tutarak dizlerinizi aşağı ve yukarı doğru oynatın. Dizleriniz her aşağı pozisyondayken 5 sn. kadar bekleyin sonra serbest bırakarak başlangıç pozisyonuna gelmesini sağlayın.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 7120

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: