En Son Yorumlar

Hamilelikte Akne Tedavisi

Hamilelikte görülen cilt sorunlarından birisi aknelerdir. Fakat aknelerin tedavisi için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Tıbbi tedaviler ve evde kendi kendinize bakım bunlardan bazılarıdır

 

Hamilelik döneminde ciltte oluşan aşırtı yağ üretimi hamilelikteki aknelerin en temel nedenidir. Bu dönemde aşırı çalışan hormonlar buna neden olur.

 

Hamilelikteki akne tedavisinde şunları yapabilirsiniz?

 

1. Yüzünüzü günde 2 defa yıkayın. Hafif bir temizleyici ve ılık su kullanarak yüzünüzü nazikçe yıkayın.

 

2. Eğer yağlı saçlarınızı varsa saçlarınızı her gün yağlı saçlar için yapılmış bir şampuanla yıkayın. Şampuanı yüzünüzden uzak tutun.

 

3. Yüzünüzdeki sivilcelerle oynamayın ve çekiştirip koparmayın. Bu alışkanlığınız yüzünüzdeki aknelerin yayılmasına neden olabilir.

 

4. Eğer yüzünüzde kozmetik ürünler kullanıyorsanız yağ içermeyen ürünleri tercih edin. Su tabanlı olan ve aknejenik veya komedojenik olmayan ürünler kullanın.

 

5. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun. Ellerinizin sürekli yüzünüzde gezinmesi yağ oluşumunu ve terlemeyi güçlendirir. Bu da yüzünüzdeki akneleri tahriş edebilir.

 

Hamilelikte akne tedaviler için ilaç kullanımı dikkatle ele alınması geren bir konudur. OTC bir ürün olsa bile hamilelikte akne ilaçları konusunda dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu ilaçlar kana karışarak bebek üzerinde etkili olabilir. Hekime danışılmadan bu konuda ilaç kullanılmamalıdır. Çünkü bazı araştırmalarda kimi akne ilaçlarının doğum kusur riskini artırdığına dair bulgular elde edilmiştir.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 3666

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: