En Son Yorumlar

Hamilelikte Cilt Sorunlarını Önlemek İçin

Hamilelik döneminde cildinizde birçok değişmeler ve sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun en temel nedeni hamilelikte hormonal dengenizde meydana gelen değişmelerdir. Bu nedenle hamilikte cilt kuruluğu, ciltte yağlanma, cilt çatlakları gibi cilt sorunlarını yaşayabilirsiniz. Fakat hamilelikte cilt sorunlarına karşı önleyici bazı adımlar da atabilirsiniz. Hamilelikte cilt sorunlarını en az indirebilir ve bu sorunları daha hafif yaşayabilirsiniz. Hamilelikte cilt sorunlarına karşı aşağıdaki tavsiyeleri uygulamaya çalışın:

 

1. Hamilelik döneminin getirdiği cilt sorunları arasında ciltte kaşıntı ve döküntü de vardır. Bu nedenle hekime görünerek hekimin kontrolünde ilaç kullanımı yapılabilir. Hekim kaşıntı ve döküntü giderici ilaç verebilir. Ayrıca cilt kaşıntısına karşı nemlendirici kullanılır. Ciltteki döküntüler doğum sonrasındaki birkaç gün içinde geçer.

 

2. Hamilelikte gün içinde bol su için. Su vücudunuzu içten temizleyeceği gibi cildinizin dış yüzeyinizi de besler ve temizler. Zararlı maddeler vücudunuzdan atıldığı için cilt sorunlarına daha az maruz kalırsınız.

 

3. Sivilceler hamilelik döneminizdeki cildinizde meydana gelen yağlanmadan dolayı daha sık görülebilir. Bu nedenle cildinizi temiz ve kuru tutmalısınız.

 

4. Evdeki ortamın kuru olması da hamilelikte cilt kuruluğu ve cilt çatlakları gibi oluşumları tetikleyebilir. Bu nedenle özellikle soğuk havalarda evinizin içi kuru olduğu zamanlarda bir nemlendirici cihaz kullanarak ortamı biraz nemlendirin.

 

5. Hamilelikte aldığınız kilolar ve hormonal değişmeler cildinizin gerginleşmesine neden olur. Cildinizin gerginleşmesi cilt çatlaklarına yol açar. Her hamile kadının cilt yağısı birbirinden farklı olabilir. Bazı hamile kadınların cildi daha hassastır ve kuruma ve çatlak gibi oluşumlara daha yatkın olabilirler. Bu nedenle cildinizin düzenli olarak nemlendirilmesi ve hamilelikte istenilen kilo düzeyinde kalmaya dikkat etmelidir. Cilt çatlaklarına karşı badem yağı veya nemlendirici bir kremle karın, kalça, baldır gibi vücut bölgelerine masaj yapılabilir. Fakat hamilelikte masaj yaparken sert hareketlerden kaçınılmalıdır.

 

6. Yüzünüzü günde 3 defa hafif bir yüz temizleyicisiyle yıkayın. Yüzünüzü temiz tutmanız cilt sorunları riskinizi azaltır.

 

7. Eğer makyaj yapıyorsanız sık sık makyaj yapmayın. Makyaj yaparken ağır makyajdan kaçının ve cildinizi tıkayabilecek ürünler kullanmayın. Bunlar cildinizde gözenekleri tıkayarak cildinizde yağlanma ve akne gibi riskleri artırır. Hamlelikte kadınlar akne oluşumuna daha yatkındır.

 

8. Hamilelikte cildiniz kurumaya daha yatkın olacağı için cildinizi çok sık suya maruz bırakmayın. Örneğin çok sık banyo yapmayın.

 

9. Hamilelikte yaşanan cilt sorunlarından birisi de mantar sorunudur. Özellikle genital bölgede hamile kadınlarda mantar oluşabilir. Bu tür mantar vakalarına karşı doğru beslenmeniz gerekir. Bol su içmeniz, sebze, meyve, et, balık ve bakliyat tüketmeniz gerekir. Ayrıca mantar vakalarına karşı genital bölgenizde sabun ve deodorant kullanmamalısınız.

Yayın Tarihi : 25-12-2014
Okunma Sayısı : 5357

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Anne 17-12-2016 17:41:34

Çok güzel bir makale olmuş, emeğinize sağlık. https://www.anneyehaber.com

Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: