En Son Yorumlar

Gebelikte Stres Azaltıcı Yöntemler

Kadınların çoğu gebelik döneminde çeşitli düzeylerde stres yaşarlar. Genelde bebeklerinin sağlığı konusunda endişelenmeleri, maddi sorunlar, duygusal olarak yeterince destek alamamak, gebelik döneminde yaşanan çeşitli sağlık sorunu stres kaynaklarından bazılarıdır. Stres aslında gebelik döneminde normaldir. Fakat aşırı stres hem anne hem de bebek için sorular doğurabilir. Bu nedenle gebelik döneminde stres azaltıcı yöntemleri bilmek ve bunları uygulamak gerekir:

 

1. Gebelik döneminde hissettiğiniz duygularınız hakkında çevrenizdeki insanlarla konuşun. Eşinizle hislerinizi paylaşın. Sizi endişelendiren, stres yaratan durumları konuşun. Arkadaşlarınızla, aile yakınlarınızla ve hekiminizle de konuşabilirsiniz. Diğer insanlarla iletişim kurmak, paylaşmak gebelikte iyi bir stres azaltma yöntemidir.

 

2. Gebelikte kendinize mutlaka zaman ayırın. Bazen rahatlamaya, üzüntülerinizden, düşüncelerinizden bir an olsun sıyrılmaya ihtiyacınız olur. Kendinize zaman ayırarak güzel, keyifli şeyler yapmaya çalışın. Televizyon seyredin, sinemaya veya tiyatroya gidin, evde kitap okuyun, müzik dinleyin, alışverişe çıkın.

 

3. Gebelikte yeterli uyku uyumanız önemli. Uyku yetersizliği sizde strese neden olur. Bu nedenle özellikle gece uykunuzu yeterince almaya çalışın. Gün içinde kısa süreli şekerlemeler yapın.

4. Gebelikte stresinizi azaltmak için sizde stres yaratabilecek olaylardan veya konulardan uzak durmaya çalışın. Örneğin bazen gebelikte yaşanan genel sorunlar hakkında çok fazla bilgi sahibi olmak bile sizde gereksiz bir şekilde stres yaratabilir.

 

5. Gebelik döneminde çok fazla işe boğulmayın. Eğer bir işte çalışıyorsanız ve iş yükünüz fazlaysa işi yükünüzün azaltılmasını talep edebilir veya iş sürenizin kısaltılmasını isteyebilirsiniz. Evdeki işlerde ise eşinizden ve çevrenizdeki yakınlarınızdan yardım isteyin. Her işi kendiniz yapmaya çalışmayın.

 

6. Gebelikte dönemi kendinize gerçekten çok iyi bankanız gereken bir dönem. Bu dönemde sağlıklı beslenin, egzersiz yapın, sigaradan uzak durun, alkol kullanmayın, Bol yürüyüş yapın. Yoga ve meditasyonu deneyin. Tüm bunlar gebelikte daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Yayın Tarihi : 01-09-2014
Okunma Sayısı : 2793

Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: