En Son Yorumlar

Hamilelikte Bebeğe Zarar Verebilecek Şeyler

Hamilelik heyecanlı olduğu kadar anne adayının hem kendisine hem de karnındaki bebeğe özenle odaklanması gereken bir zaman. Hamilelikte anne karnında gelişen bebeğe zarar verebilecek birçok husus bulunuyor. Anne adayının bunları bilip bu konularda gerekli önlemleri almaları gerekiyor. Böylelikle daha sağlıklı bir gebelik dönemi yaşanabilir ve sağlıklı bebekler dünyaya gelebilir.

 

Hamilelik döneminizde bebeğinize zarar verebilecek şeyler aşağıda belirtilmiştir. Bunlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın.

 

X – Ray ışınları: X – Ray ışınları radyasyondur ve fetusun gelişimine zarar verebilir ve doğum kursları riskini artırabilir. Bu nedenle bu konuda dikkatli olunmalı ve röntgen gibi uygulamalardan mümkün olduğunca kaçınmalıdır.

 

Bazı maddeler: Alkol, sigara, kafein, bazı ilaçlar ve uyuşturucu maddeler hamilelik döneminde kaçınılması gereken şeylerdir ve bebeğe zarar verirler. Bunlar erken doğum, düşük ağırlıklı bebek doğumu, düşük gibi sonuçlara yol açabilir.

 

Sıcak: Aşırı ısınma bebeğin beyin gelişimine zarar verebilir. Hamile kadınlara sauna, hamam, köpük banyosu, bronzlaşma gibi uygulamalardan kaçınmaları tavsiye edilir. Aşırı sıcak havalarda ise bol su içerek vücudun sıvı dengesini iyi tutmak gerekir. Ayrıca hamile kadınların güneşli havalarda dışarıdayken gölgelik yerleri özellikle tercih etmeleri önerilmektedir.

 

Böcek ısırmaları: Böcek ısırmalar hamilelik döneminde bebeğin merkezi sinir sisteminde zararlara neden olabilir.

 

Hastalıklar: Bazı hastalıklar anne karnındaki bebeğe de ciddi zararlar verebilir. Hamilelikte kızamıkçık ve suçiçeği hemen tedavi edilmesi gereken hastalıklardır. Çünkü bebeğin beyin gelişimine zarar verebilirler. Hamilelik öncesinde kızamıkçık ve suçiçeğine karşı aşılanmak hamilelik döneminde koruma sağlar.

 

Kilo verme: Kilo vermek hamilelik döneminde tavsiye edilmemektedir. Aksine sağlıklı bir hamilelikte hamile kadınların belli bir kiloda olmaları tavsiye edilmektedir. Elbette ki hamilelikte çok fazla kilo alınmamalıdır. Bunun için de doğru beslenmeli ve çok ağır olmamak koşuluyla düzenli olarak egzersiz yapmalıdır.

 

Kötü beslenme: Hamilelikte kötü beslenme, vitamin ve mineral eksikliği doğum kusurlarına neden olabilir. Örneğin hamilelikte folik asit eksikliği bebekte spina bifida ve nöral tüp defektlerine yol açabilir. Hamilelik döneminde taze sebze ve meyveler tüketmek, işlenmiş besinlerden uzak durmak, sağlıklı yağlardan tüketmek, yağsız proteinler ve süt ürünlerinden almak gerekir. Ayrıca hekimin tavsiye ettiği multivitaminler de alınmalıdır.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 5313

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: