En Son Yorumlar

Hamilelikte Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkileyen Faktörler

Hamilelik döneminde yapacağınız sağlıklı seçimler bebeğinizin gelişimini de doğrudan etkileyecektir. Bebeğiniz sizin rahminizde 9 ay boyunca gelişirken bazı faktörler onun gelişimini olumsuz etkileme riskine sahiptir. Özellikle aşağıdaki şeylerden kaçınmanız gerekir:

Sigara

 

Sigara içmeniz bebeğinizin gelişimini doğrudan etkileyen bir faktördür. Ayrıca bebeğinizin doğduktan sonra da sigara dumanına maruz kalması yine olumsuz etkiler doğurur. Hamilelik döneminde sigara içen bir kadında erken doğum, düşük ağırlıklı doğum, gelişimsel zorluklar ve bebek ölümü riski daha fazladır. Çünkü anne karındaki bebek sigara dumanı vasıtasıyla binlerce toksik maddelere maruz kalırlar.

 

Kafein

 

Hamilelikte 1 fincan kahve özellikle sabahları daha uyanık ve dinç hissetmek için faydalı olabilir. Fakat hamilelikte kafeinli içecekler veya besinleri fazla tüketmek bebeğin gelişimini geriletebilir. Ayrıca fazla miktarda kafein düşük vakalarına da yol açabilir. Kafein vücuttaki demir düzeyini de azaltan bir etkendir. Özellikle hamilelik döneminde demir mineraline bir hayli ihtiyaç duyulur. Hamilelik döneminde kafin tüketimini oldukça azaltmak daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

 

Hava kirliliği

 

Hava kirliliği hamilelik döneminde anne adayının sağlığını olumsuz etkileyebileceği gibi bebeğin gelişimini de olumsuz etkileyebilir. Özellikle büyük şehirlerde egzoz dumanı önemli bir risk olarak kabul edilir. Solunum yoluyla anne karnındaki bebeği olumsuz etkileme gücüne sahiptir. Hamile kadınların trafiğin yoğun olduğu yolarda bulunmaktan kaçınmalarında fayda vardır. Ayrıca sigara içilen kapalı mekanlardan da uzak durulmalıdır.

 

İlaçlar

 

Bazı ilaçlar hamile kadınlar için güvenli kabul edilirken bazı ilaçlar da ham anne adayı hem de bebek için zararlı kabul edilmektedir. Anti depresanlar bebeğin anne karnındaki gelişimini olumsuz etkileyebilir. Hamile kadınların bu ilaçları almaktan kaçınmaları genelde tavsiye edilmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde ilaç kullanmadan önce mutlaka hekime danışmak gerekir. Hamilelik öncesinde de eğer kullanılan ilaçlar varsa bunlar hamilelik hekime bildirilmelidir.

 

Kötü beslenme

 

Hamilelikte beslenme konusu hem anne hem de bebek için önemlidir. Hamilelikte kötü beslenme düşük ağırlıklı doğum gibi bebeğin gelişimiyle ilgili olumsuz sonuçlara yol açabilir. Yapay tatlandırıcılar, işlenmiş besinler hamilelik döneminde kaçınmanız gereken unsurlardır. Hamilelik döneminde bol sebze ve meyve tüketmeniz vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almanıza oldukça katkı sağlayacaktır. Vitamin destekleri de hamilelik boyunca faydalıdır. Fakat destek vitamin ve mineral almadan önce hekiminize danışmanız gerekir.

 

Yasak maddeler

 

Yasak maddeler hamilelik döneminde bebeğin gelişimi için çok zararlıdır. Kokain, alkol, kenevir gibi maddeler bebeğin sağlığını ve gelişimini oldukça etkiler ve bebeğin anne karnında ölümüne bile yol açabilir. Bu tür maddeler bebeklerin beyin gelişiminde de olumsuz etki yaparlar.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 32767

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
mehmet can erkk 03-04-2015 16:21:25

çok çok!teşşekür ederim fen proje ödevini yapmama yardımcı oldu. saygılarımla

Yasemin kalyoncu 11-04-2017 21:50:27

7 haftalik hamileyim.bebegimin kalp atisi gorunmuyor .iki doktora gittim biri 1hafta bekleyelim dedi.digeri missed oport teshisi koydu.hemen aldir anneye zehirlenme riski olabilir dedi.ben yikildim ama napacagimi sasirdim lutfen bilgi veriniz

Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: