En Son Yorumlar

Hamilelikte Demir Minerali Doğum Kilosunu Geliştiriyor

Yapılan bir araştırmanın bulgularına göre gebelikte günlük demir minerali alımı ile doğum kilosunu artırma ve düşük doğum kilosu riskini azaltma arasında bağlantı bulunmaktadır.

 

Dünya Sağlık Örgütü hamile kadınlara günlük 60 mg dozda demir almalarını tavsiye etmektedir.

 

Bilindiği gibi demir eksikliği vakaları tüm dünya genelinde en yaygın beslenme yetersizlikleri arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak demir eksikliğine bağlı kansızlık vakaları da hamilelikte yaygın görülmektedir. Hamilelikte demir eksiliğine bağlı kansızlık vakaları en yaygın olarak düşük ve orta gelirli ülkelerde görülmektedir. 2011 yılı verilerine göre tüm dünyada 32 milyon hamile kadının bundan etkilendiği tahmin edilmektedir.

 

Yapılan araştırmaya göre hamilelikte kansızlık ile erken doğum ( prematüre doğum ) arasında bağlantı bulunmaktadır. Araştırmada hamilelikte demir minerali kullanan hamile kadınlar ile demir minerali kullanmayan hamile kadınlar karşılaştırıldı. Karşılaştırma sonunda demir kullanan kadınlarda hemoglobin düzeylerinin daha yüksek olduğu görüldü ve bu hamile kadınlarda kansızlık oranının önemli düzeyde düştüğü görüldü.

 

Hamileliğin özellikle ilk ve ikinci 3 aylık döneminde demir kullanımından dolayı düşük ağırlıklı doğum ve erken doğum riskinde önemli azalma görüldü.

 

Bazı hamile kadınlar ise demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık durumunu daha şiddetli yaşayabilir. Bu kadınlar genelde sık aralılarla doğum yapanlar, çoklu gebelik yaşayanlar, yeterince beslenemeyenler, sabah bulantılarını daha sık ve yoğun yaşayanlardır.

 

Demir eksikliğinde beslenme de önemlidir

 

Hamilelikte yeterince demir kullanamayan veya demir eksikliği yaşayan kadınlar doğru beslenmelidirler. Demir yönünden zengin besinleri tüketmek hamilelikte demir eksikliği yaşayan anne adaylarına yardımcı olacaktır.

 

Örneğin kırmızı et, ıspanak, baklagiller, soya fasulyesi, pekmez, kurutulmuş meyveler, kuruyemiş, marul, lahana, şalgam, kabak demir yönünden zengin besinleri tüketmek faydalıdır.

 

Aynı şekilde C vitamini yönünden zengin besinleri tüketmek de demir mineralinin vücutta daha iyi emilmesini sağlar. Portakal ve mandalina gibi meyveler C vitamini deposudur.

 

Bunların yanında hamilelikte çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri sınırlamak gerekir. Bu içecekleri aşırı tüketmek hamilelikte kansızlık sorununu tetikleyebilir.

Yayın Tarihi : 29-02-2016
Okunma Sayısı : 2576

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: