En Son Yorumlar

Hamilelikte Obezitenin Riskleri

Hamilelikte obezite veya normalden kilolu olmak hem anne sağlığı hem de Anne karnında büyüyen bebek için önemli etkiler doğurabilecek bir etkendir. Hamilelikte obezite hakkında olası riskleri bilmeniz, tavsiye edilen kilolarda kalmanız sağlıklı bir hamilelik süreci için önemlidir.

 

Hamilelikteki kilonuz nasıl tanımlanır?

 

Obezite vücutta birlen aşırı yağlar olarak tanımlanmaktadır. Genelde bir kişinin kilosunun nasıl tanımlanacağı hususunda aşağıdaki değerler kullanılır.

 

Vücut kitle indeksi                          Kilo tanımlaması

 

18, 5 altında                                     Zayıf

18,5 – 24, 9                                      Normal kilolu

25 – 29,9                                          Kilolu

30 ve üzeri                                       Obez

40 ve üzeri                                       Aşırı obez

 

Obezite doğurganlığı nasıl etkiler?

 

Obez olmak hamile kalmayı zorlaştıran bir etkendir. Obezite in vitro fertilizasyon ( IVF ) sonuçlarını da etkileyebilir. Kadınlarda vücut kitle indeksi arttıkça ıvf sonuçlarında başarı oranı da azalır.

 

Obezite hamileliği nasıl etkiler?

 

Hamilelik döneminde obez olmak çeşitli hamilelik komplikasyonlarının riskini de artırır.

Bu riskler şunlardır:

 

Gestasyonel diyabet ( gebelik diyabeti ): Hamilelikte obez olan kadınlarda diyabet gelişme riski normal kilolu hamile kadınlardan daha fazladır. Hamilelikte gelişen diyabete gestasyonel diyabet denir.

 

Preeklampsi: Preeklampsi hamilelikte gelişen yüksek tansiyon durumudur. Ayrıca idrarda 20. gebelik haftasında sonra protein riski artar.

 

Enfeksiyon: Hamilelikte obez olan kadınlarda enfeksiyon riski artar. Özellikle idrar yolları enfeksiyonu riski artar. Obezite lohusalık enfeksiyonu riskini de artırır.

 

Tromboz: Hamilelikte obez olan kadınlarda damarlarda tromboz ( pıhtılaşma ) riski artar.

 

Obstrüktif uyku apnesi: Hamilelikte obez olan kadınlarda obstrüktif uyku apnesi gibi uyku sorunları riski artar. Ayrıca eğer hamileilk öncesinde bu tür bir uyku bozukluğu sorunu varsa bu sorun hamilelik döneminde daha da kötü olabilir.

 

Uzayan hamilelik: Obezite hamilelik süresini uzatabilir.

 

Sezaryen doğum: Obez olan kadınlarda sezaryen doğum oranları daha fazladır. Obezite sezaryen doğum riskini artırır. Obezite ayrıca sezaryen komplikasyonlarına da yol açabilir. sezaryen ameliyat sonrası iyileşmeyi yavaşlatabilir. Obez olan kadınlarda sezaryen ameliyat sonrası başarılı vajinal doğum oranı azalır.

 

Hamilelik kayıpları: Obezite düşük ve ölü doğum riskini artırmaktadır.

 

Hamilelikte obezite bebeği nasıl etkiler?

 

Hamilelikte obezite bebekte çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

 

Makrozomi: Obez olan hamile kadınlarda bebeğin normalden daha büyük olma riski artar. Bu da vajinal doğum ihtimalini azaltır. Ayrıca normalden daha büyük olan bebeklerde çocukluk obezitesi riski de artar.

 

Kronik sorunlar: Hamilelikte obezite bebeğin yetişkin bir birey olduğunda kalp hastalığı ve diyabet gibi risklerini artırır.

 

Hamilelikte kaç kilo almalı?

 

Hamilelik öncesindeki kilonuz ve vücut kitle indeksiniz hamilelik döneminde kaç kilo almanızı belirleyen önemli bir etkendir. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını direkt etkileyebilir. Hamilelikte kaç kilo almanız gerektiği konusunda hekiminize danışın.

 

Fakat genelde obez olan kadınların hamilelikte almaları gereken kilo şu şekildedir:

 

Eğer tekli bir gebelik yaşanıyorsa alınması gereken kilo 5 – 9 kilo arasındadır.

Eğer çoklu bir gebelik yaşanıyorsa alınması gereken kilo 11 – 19 kilo arasındadır.

 

Sağlıklı bir hamilelik için ne yapmak gerekir?

 

Hamilelikte obezite sorunu yaşasanız bile risklerinizi en aza indirmek için bazı önlemleri de almanız ve sağlıklı seçimler yapmanız gerekir. Aşağıdaki hususlara özellikle dikkat edin:

 

1. Hamilelik öncesinde hekiminizi ziyaret edin ve olası risklerinizi bilin. Buna göre hamileliğinizi planlamaya yönelik sağlıklı adımlar atın. Hamilelik öncesinde sağlıklı bir kiloya dönmeye çalışın. Ayrıca hamilelik döneminizde hekim randevularınızı aksatmayın. Yakından takibin önemi sizin durumunuzda artar. Diyabeti yüksek tansiyon, uyku apnesi gibi sorunlara karşı yakından takip edileceksiniz.

 

2. Sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulayın. Hekiminiz ve uzman bir diyetisyen eşliğinde beslenme programınızı hazırlanacaktır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyle hamilelik döneminde çok fazla kilo almanız önlenir. Hamilelik döneminde folik asit, kalsiyum, demir ve diğer vitamin ve mineraller sizin için oldukça önemlidir. Sizin durumunuza özel olarak hekiminiz beslenmeniz konusunda size yol gösterecektir.

 

3. Fiziksel olarak aktif olun. Güvenli sınırlar içinde fiziksel aktiviteler sizin için oldukça faydalıdır. Egzersizler konusunda hekiminize danışın. Egzersiz size hem doğuma daha iyi hazırlayacaktır hem de gereğinden fazla kilo almanızı da önlemeye yardımcı olacaktır.

 

4. Riskli durumlardan kaçının. İster obezite sorununuz olsun ister normal kilolu olun  hamilelik döneminde bazı riskli durumlardan kaçınmanız gerekir. Alkol, sigara, yasak madde kullanımı bunlardan bazılarıdır. Ayrıca hekiminize danışmadan ilaç vey7a besin desteği kullanmayın.

Yayın Tarihi : 05-03-2014
Okunma Sayısı : 2669

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: