En Son Yorumlar

Hamilelikte Sigara Bebeğin Kilosunu Etkiliyor

Eğer sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek istiyorsanız bu süreçte sağlıklı seçimler yapmanız gerekiyor. Bunlardan birisi de sigarayı bırakmak olmalı. Sigara hamilelikte hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça risk teşkil etmekte.

 

Nitekim Valencia Üniversitesi bu konuda bir araştırma yaptı. Yaptığı araştırmada sigaranın hamilelikte anne karnındaki bebeği nasıl etkilediğini inceledi.

 

Bu amaçla bilim insanları hamilelikte sigara içen anne adaylarıyla, sigara içmeyen anne adaylarının doğan bebeklerinin sağlık bilgilerini incelediler.

 

İnceleme neticesinde hamileliğin özelikle ilk 3 ayında sigara içen kadınların bebekleri doğdukları zaman, diğer bebeklere göre daha düşük kilolu doğduğu saptandı.

 

Bilim insanları hamilelikte sigara içmenin bebeğin doğum kilosunu olumsuz etkilemesinin yanında başka sorunlara da neden olabildiğini belirtiyorlar.

 

Hamilelikte sigara içmenin başka zararları da bulunuyor. Erken doğum, ani bebek ölümü gibi önemli riskler barındırıyor. Ayrıca hamilelikte sigara içen kadınların bebeklerinde hastalık oluşma riski de artıyor.

 

Hamilelikte sigara içen kadınların çocuklarında öğrenme zorlukları, dikkat eksikliği gibi sorunlar da görülebiliyor.

 

Bilim insanlar hamilelikte sigara içmenin yanında sigara dumanına maruz kalmanın da yani pasif içiciliğin de zararlı olduğu belirtiyorlar. Hamile kadınlar sigaralı ortamlardan mutlaka uzak durmalılar.

Yayın Tarihi : 02-10-2014
Okunma Sayısı : 4159

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: