En Son Yorumlar

Hamilelikte Zika Virüsü Bebeği Nasıl Etkiler?

Zika virüsü en çok da hamile kadınlarda anne karnındaki bebekler için risk oluşturmaktadır. Son zamanlarda salgın halinde insanları en çok etkileyen virüslerden birisi Zika virüsüdür. Zika virüsü grip benzeri belirtiler gösteren bir enfeksiyonel hastalığa neden olur. Zika virüsü ile ilgili en çok merak edilen konular hakkında aşağıda bilgiler bulabilirsiniz.

 

Hamile kadınlar Zika virüsünün olduğu yerlere seyahat edebilirler mi?

 

Normalde herkesin Zika virüsünün olduğu yerlere seyahat etmemeleri tavsiye edilmektedir. Özellikle hamile kadınlar bu yönde daha dikkatli olmalıdırlar. Çünkü Zika virüsünün anne karnındaki bebeği etkileme riski çok daha yüksektir. Zika virüsünden dolayı hamilelikte anne karnındaki bebekte doğum kusurları meydana gelebilir. Bu konudaki raporlara göre bebeklerin küçük kafalı doğma riski vardır. Buna tıp dilinde mikrosefali denilmektedir. Mikrosefali ile doğan bebeklerde zeka geriliği, konuşma güçlükleri gibi sorunlar görülebilir.

 

Zika virüsünün yaygın görüldüğü yerler neresidir?

 

Zika virüsünün yaygın olarak görüldüğü yerler Afrika, Güney Asya ve Pasifik Adalarıdır. Hamile kadınlara özellikle bu yerlere seyahat etmemeleri tavsiye edilmektedir.

 

Zika virüsü nasıl bulaşır?

 

Zika virüsü bir RNA virüsüdür ve Aedes sivrisineğinin ısırmasıyla bulaşır. Cinsel temas yoluyla da bulaşabilir. Riskli gruptaki kişilerin cinsel ilişki de kondom gibi koruyucu önlemler almaları tavsiye edilmektedir.

 

Hamileyken veya bebek emzirirken böcek kovucu kullanmak güvenli mi?

 

Evet böcek kovucu kullanmak güvenlidir ve sivrisinekleri uzak tutmakta etkilidir. Hamile kadınlar ve emziren anneler sivrisineklere karşı böcek kovucu kullanabilirler. Fakat güvenli bir böcek kovucu kullanılmalı ve etiketindeki kullanım kurallarına uyulmalıdır.

 

Eğer hamile olmayan bir kadın bir sivrisinek tarafından ısırılıp Zika virüsünden etkilenirse bu gelecekteki hamilelik durumunu etkiler mi?

 

Bu konuda şu an elde deliller bulunmamaktadır. Yan şu an hamile olmayan bir kadının Zika virüsüne yakalanmasının bir sonraki hamileliğinde etkili olup da bebekte doğum kusuruna yol açabileceği konusunda elde herhangi bir delil bulunmamaktadır. Elbette Zika virüsünden etkilenen bir kadın eğer hamile kalmayı düşünüyorsa bu konuda hekimine danışmalıdır.

 

Zika virüsü için bir aşı var mı?

 

Zika virüsünü önlemek veya tedavi etmek için şu an herhangi bir aşı bulunmamaktadır.

 

Hangi durumlarda hekime danışmak gerekir?

 

Eğer Zika virüsünün yaygın olduğu yerlere seyahat ettiyseniz ve Zika virüsünden etkilendiğinizi düşünüyorsanız ( 2 hafta içinde ateş, döküntü, eklem ağrıları, kırmızı göz belirtileri görülür ) bunu hekiminize bildirmelisiniz.

Yayın Tarihi : 08-02-2016
Okunma Sayısı : 2886

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: