En Son Yorumlar

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin

Sağlıklı bir hamilelik için bu süreçte sağlıklı tercihler yapmak ve sağlıklı olmayan alışkanlıklardan kaçınmak gerekir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi için ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için aşağıdaki hususlar özellikle önemlidir.

 

1. Gebelik öncesinde gebeliğinizi planlamaya başlayın. Gebelik öncesinde sağlıklı ve doğru beslenmeye, aktif olmaya ve egzersiz yapmaya başlayın. Ek olarak diyetinize folik asit ekleyin. Ayrıca 2 ay öncesinden folik asit desteği almaya başlayın. Yapılan araştırmalara göre gebelik öncesinde folik asit almaya başlamak ve bunun gebeliğin ilk 3 ayında devam etmesi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı oluyor.

 

2.  Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız hemen hekiminize görünün. Hamileliğin öncesinde ve başlangıcından itibaren düzenli olarak hekimi ziyaret etmek daha sağlıklı bir hamilelik için oldukça önemli. Çünkü hamileliğin yakından takibi süresin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine çok yardımcı oluyor.

 

3. Eğer sigara içiyorsanız, alkol alıyorsanız, yasak maddelerden kullanıyorsanız bunlara hamilelik döneminde mutlaka son vermelisiniz.  Zaten hamilelik döneminde sigara ve alkolün güvenli bir miktarı yoktur. Bunlardan hamilelik döneminde mutlaka kaçınmak gerekir. Örneğin hamilelikte alkol bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimini olumsuz etkileyerek sorunlara yol açıyor. Bazen düşükle sonuçlana vakalara bile rastlanmaktadır.

 

4. Hamileliğiniz boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet takip edin. Taze sebze ve meyveler, yağsız protein kaynakları anne karnındaki bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir.

 

5. Hamileliğiniz boyunca sağlıklı bir kiloda kalın. Hekiminiz size hamilelik sürecinde kaç kilo almanız gerektiğini belirtecektir. Ayrıca kilonuz bu süreçte yakından takip edilecektir. Kilonuzun hamilelikte belli sınırlar içinde kalması gerekir. Çok fazla kilo almamak için düzenli egzersiz yapın. Örneğin günlük yürüyüşler oldukça faydalıdır. Hekiminiz size bir egzersiz programı konusunda yardımcı olacaktır.

 

6. Hamilelik döneminde moralinizi yüksek tutun. Stresinizi iyi yönetin. Stresli şeylerden mümkün olduğunca kaçının. Olumlu düşünmeye çalışın. Çünkü sizin hissettiğiniz stres, üzüntü, korku gibi duygular bebeğiniz tarafından algılanabilmektedir. Bu da bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Mümkün olduğunca mutlu ve sakin kalmaya çalışın.

Yayın Tarihi : 04-03-2014
Okunma Sayısı : 2292

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: