En Son Yorumlar

Sağlıklı İkiz Gebelik İçin

İkiz gebelikler normal gebeliklerden biraz daha fazla dikkat isteyen ve daha özel bir bakım gerektiren gebeliklerdir. İkiz gebelikler her ne kadar normal gebeliklere göre biraz daha riskli olsa da ikiz gebeliklerde de sağlıklı bir gebelik şansı yüksektir.

 

İkiz gebeliklerde erken doğum sancısı ve diğer gebelik komplikasyonlarının ( gestasyonel diyabet v.b. ) riski daha fazladır. Bu nedenle ikizlere hamile olan kadınların veya çoğul gebelik yaşayan kadınların hekim kontrolleri normal gebelik yaşayan kadınlara göre daha fazladır. Daha yakından takip altında olurlar.

 

Sağlıklı ikiz gebelik için tavsiyeler

 

1. İkiz gebeliklerde anne adaylarının günlük kalori ihtiyacı 600 kalori artar. Tekli gebeliklerde anne adaylarının günlük kalori ihtiyacı 300 kalori artmaktaydı. Fakat ikiz gebeliklerde bu iki katına çıkar. Ayrıca ikiz gebeliklerde kadınların 15 – 20 kilo arasında kilo almaları beklenir.

 

2. İkiz gebelik yaşayan kadınların günlük olarak daha fazla su içmeye ihtiyaçları vardır. Çünkü vücutta sıvı eksikliği riski daha da artar. Bu nedenle daha çok su içmeye ihtiyaçları vardır.

 

3. İkiz gebeliklerde diyet konusu da önemlidir. Tamamen sağlıklı besinlerden tüketmek gerekir. Diyete daha fazla tam tahıllı besinler, sebzeler, meyveler, yağsız et, süt ürünleri eklenmelidir. Bu şekilde beslenme bebeklerin ihtiyaç duyduğu besinleri de sağlayacak ve normla gelişmelerine yardımcı olacaktır. İkiz gebelik gibi çoğul gebelik yaşayan kadınların tekli gebelik yaşayanlara gör3e daha fazla beslenmeye ihtiyaçları vardır.

 

4. Gebelik öncesinde normalin üzerinde kilosu olan kadınlara gebelik döneminde eğer ikiz gebelik veya çoğul gebelik yaşıyorlarsa normalden daha az kilo almaları tavsiye edilir.

 

5. Gebelik öncesinde normalin altında kilosu olan kadınlara ise gebelikte ikiz gebelik veya çoğul gebelik yaşıyorlarsa ilk birkaç ay ekstra kilo almaları tavsiye edilir.

 

6. İkiz gebeliklerde her ne kadar egzersiz konusunda daha dikkatli olunması gerekse de bu gebelikte egzersiz yapmamak için bir neden değildir. İkiz gebelik yaşayan kadınlar da pekala yürüme, yüzme, hafif düzeyde yoga gibi egzersizleri yapabilirler. Fakat ikiz ve diğer çoğul gebeliklerde ağır egzersizlerden kaçınmak gerekir.  Ayrıca egzersiz öncesi, egzersiz sırası ve egzersiz sonrasında mutlaka bol su içmek gerekir.

 

7. İkiz ve diğer çoğul gebeliklerde doğum zamanı yaklaştıkça hekim kontrollerinin sıklığı artar. Daha fazla teste ihtiyaç duyulur. Çünkü bu tür çoğul gebeliklerde erken doğum riski daha fazladır. Bu nedenle hekim tarafından özellikle son 3 aylık dönemde yakından takip gerekir.

Yayın Tarihi : 07-04-2014
Okunma Sayısı : 3622

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: