En Son Yorumlar

Yeni Anneler İçin Enerji Artırıcı 4 Yöntem

Yeni bir anne olarak doğum sonrasında en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerden birisi de yüksek bir enerjidir. Çünkü doğum sonrasındaki iyileşme sürecinizde kendinizi bitkin hissedebilirsiniz, bebeğinizin bakımı dolayısıyla daha yoğun olabilirsiniz, gün içinde daha birçok şey enerjinizi azaltarak sizi bitkin düşürebilir. Bu nedenle enerjinizi artıracak, sizi daha enerjik, dinç hissettirecek önlemler almanızda fayda vardır. Aslında doğum sonrasında kendinizi daha enerjik hissetmeniz hiç de zor değildir. Sadece bazı temel şeyleri yapmanız yeterlidir. İşte size enerjik hissettirecek 4 temel ve kolay yöntem:

 

1. Biraz aktif olmayı deneyin.

 

İster inanın ister inanmayın gün içinde aktivite düzeyinizi artırmanız ( Tabi kendinizi çok zorlamadan ve yormadan ) enerjinizin de artmasına yardımcı olacaktır. Düzenli olarak hareket edin ve esneme hareketleri yapın. Bu enerjinizi geliştirecektir. Esneme hareketleri olarak boynunuzu ve bileklerinizi yuvarlayarak yapabilirsiniz. Bunu her saat başı yapmayı deneyin.

 

2. Daha az ve daha sık yiyin.

 

İyi beslenmeniz sizin için enerji verici bir yakıt görevi görecektir. Gün içinde 3 ana öğün ve 2-3 ara öğün şeklinde beslenin. Fakat öğünlerde çok fazla tüketmeyin. Daha az ve daha sık yemeyi deneyin. Tüketeceğiniz besinlerin kalitesine de dikkat edin. Sağlıklı kalori içeren ve besin değeri yüksek besinleri tüketin. Lif, protein, vitamin ve mineral zengini besinleri tüketin. Karbonhidratları, sebze ve meyveleri ve sağlıklı yağları da ihmal etmeyin.

 

Ayrıca gün içinde bol su içmeyi ihmal etmeyin. Su vücudunuzu içten temizleyerek vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atar. Size enerji verir.

 

Emizren Anneler İçin En İyi Besinler

 

3. Düzenli egzersiz yapın.

 

Düzenli egzersiz yapmanız gün boyunca kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. Egzersiz yapmanız kalp sağlığınız, akciğerler, kaslarınız ve kemikleriniz için faydalıdır. Egzersiz ayrıca psikolojinize, zihinsel becerilerinize ve odaklanmanıza da yardımcı olur.

 

4. Dinlenmenize dikkat edin.

 

Enerjik olmanız için yeterince dinlenmeniz önemlidir. Bunun için özellikle gece uykunuza dikkat etmelisiniz. Gün içinde de bebeğiniz uyurken siz de biraz şekerleme yaparsanız enerjinizi toplamanıza da yardımcı olur. Gece uykunuzu 7-8 saat kadar uyumaya çalışın. Kaliteli ve yeterli uyku ayrıca diyabet, yüksek tansiyon, obezite ve daha birçok hastalığı önlenmesinde size yardımcı olur. Gün içinde en iyi performansı göstermeniz için uyku önemli bir konudur.

 

İyi bir uyku içinde kendinize iyi bir uyku rutini oluşturmanız gerekir. İyi bir uyku rutini aşağıdaki 3 temel şeyi uygulamaya çalışın:

 

Gece her zaman aynı saatte uyumaya gidin ve aynı saatte uyanın.

 

Uykudan 3-4 saat önce çay, kahve gibi kafeinli içecekleri içmeyi ve ağır şeyler yemeyi bırakın.

 

Daha fit ve formda kalmaya çalışın. Daha fit ve formda olmanız daha iyi uykuya geçmenize ve daha derin uyumanıza yardımcı olur. Böylelikle sabahları daha dinlenmiş ve tazelenmiş bir şekilde uyanabilirsiniz.

 

Yukarıdaki 4 basit yöntemi uyguladığınızda kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Enerjiniz iyi olduğunda bebeğinize daha iyi bir bakım uygulayabilir ve zor durumlarla daha iyi başa çıkabilirsiniz.

Yayın Tarihi : 05-04-2016
Okunma Sayısı : 4703

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: