En Son Yorumlar

Doğum Sonrası ( Hamilelik Sonrası ) Kabızlığa Karşı Beslenme

Hamilelikte yaşanan kabızlık sorununun doğum sonrasında yaşanması olağan bir durumdur. Birçok yeni doğum yapmış kadında hamilelik döneminde yaşadıkları kabızlık sorunu doğum sonrasında da devam eder. Bu durum doğum sonrasında haftalarca sürebilir.

 

Doğum sonrasında da kabızlık yaşanmasına neden olan en temel etkenler hamilelikteki egzersiz eksikliği, tam olarak sağlıklı beslenmemek, uyku eksikliği gibi etkenlerdir.

 

Fakat doğum yaptıktan sonra yaşanan kabızlığı hafifletmek veya önlemek için sağlıklı beslenmek, belli besinleri özellikle tüketmek oldukça işe yarar.

 

Lif zengini besinler tüketilmelidir

 

Doğum sonrası kabızlığı hafifletmede ve bağırsak hareketlerini hızlandırmada diyete yağılacak bazı değişmeler oldukça fayda sağlar. Örneğin lif zengini besinlerden bol tüketmek kabızlığa iyi geleceği gibi kabızlığı önleyebilir de. Günlük olarak 15 – 20 gr kadar lif tüketilmelidir. Bunun için de bol sebze ve meyve, siyah fasulye ve mercimek gibi baklagiller ve tam tahıllı ekmekler ve gevrekler tüketilmelidir. Besinler yoluyla lif alımını artırmak kolaydır.

 

Bol sıvı tüketilmelidir

 

Doğum sonrası kabızlık için bol sıvı tüketilmesi oldukça faydalıdır. Vücuttaki sıvı eksikliği kabızlığı tetikler. Mevcut kabızlık sorununu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle bol su içilmelidir. Bol su içmek ayrıca anne sütünü canlandırmaya da yardımcı olur. Günde en az 8-10 bardak su içilmelidir.

 

Meyve suları da oldukça iyi birer lif kaynağıdır ve vücudun sıvı ihtiyacına yanıt verir. Erik suyu lif açısından oldukça iyidir. Taze sıkılmış meyve suları kabızlığa iyi gelir.

 

Kafein ve alkol vücudun sıvı dengesini bozup, vücutta sıvı eksikliğine yol açacağı için alkolden uzak durmalı ve kafeini de sınırlamalıdır. Özellikle bebeğini emziren annelerin alkolden mutlaka uzak durmaları gerekir.Ne zaman hekime danışmalı?

 

Eğer yüksek lifli diyet doğum sonrası kabızlığa iyi çözüm olmaz ise hekime danışılmalıdır. Hekim katı dışkı yumuşatıcı reçete edebilir. Sezaryen doğum yapanlar ise yüksek lifli bir diyete başlamadan veya herhangi bir laksatif almadan önce hekime danışmalıdır.

 

Bu arada bazı lif zengini sebzeler de ( brokoli, fasulyegiller ve lahana ) bazı kişilerde gaz ve şişkinliğe neden olabilir.

Yayın Tarihi : 11-05-2015
Okunma Sayısı : 2465

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: