En Son Yorumlar

Lohusalık Egzersizleri – Doğum Sonrası Egzersizler

Doğum sonrasında hemen egzersizlere başlanmasında herhangi bir kontrendikasyon olmaması ve tamamen iyi hissetmek gerekir. Genelde doğum sonrasında yani lohusalık döneminde egzersizlere başlama süresini sağlık durumu ve iyileşme süreci belirler. Hekimler genelde doğum sonrasını takip eden 6 haftada egzersizler için beklenmesini tavsiye etmektedir. Bazı durumlarda annenin sağlık durumuna göre 1 – 2 hafta içinde de egzersizlere başlanabilmektedir. Lohusalık egzersizleri için çok aceleci olmamak hekimin onayını aldıktan sonra egzersizlere başlamak daha doğru olacaktır.

 

Lohusalık egzersizlerinin faydaları

 

Lohusalık egzersizleri yeni anneler için hem fiziksel hem de psikolojik açısından faydalıdır. Enerji düzeyini artırır, hamilelikte alınan fazla kiloları daha çabuk vermeye yardımcı olur, öz saygısını geliştirir. Lohusalık egzersizleri lohusalık döneminde normal olan ağrıları hafifletmeye yardımcı olurlar. Kasları güçlendirirler ve daha sonraki ağır egzersizler için vücudu hazırlarlar.

 

Lohusalık egzersizleri nasıl olmalı?

 

Lohusalık egzersizlerine yavaş başlanmalıdır. Aşırı yorucu hareketlerden ve aşırı yorgunluktan kaçınmak gerekir. Hareketler yavaş ve düzgün yapılmalıdır. Ağır ve sert hareketlerden kaçınmalı ve dikkatli olunmalıdır.

 

Lohusalık egzersizleri

 

Lohusalık egzersizlerinde iki özel egzersiz bulunmaktadır. Kegel egzersizleri ve pelvik bükme egzersizi. Kegel egzersizleri yatma, oturma veya ayakta dururken genital bölgedeki kasların kasılması ve tekrar serbest bırakılması şeklinde yapılır. Bunu gün içinde birkaç set halinde ve bir seferde 10 defa yapmakta fayda vardır. Kegel egzersizleri genital bölgedeki kaskların kontrol edilmesine yardımcı olurlar.

 

Lohusalık egzersizleri için tavsiyeler

 

1. Lohusalık egzersizleri için uygun bir egzersiz planı oluşturma ve egzersiz için onay almak konusunda ilk olarak hekimle görüşmek gerekir. Hekim doğum şekline bağlı olarak bir egzersiz planı tavsiye edebilir. Ayrıca kansızlık sorunu veya aşırı kilo gibi durumlar varsa bunlar da egzersiz planını etkileyebilir.

 

2. Egzersize yavaş ve özel bir dikkatle başlanmalıdır. Egzersiz öncesi mutlaka ısınma hareketleri ve sonrasında da rahatlama hareketleri yapılmalıdır. Sert ve ağır hareketlerden kaçınmak gerekir. Isınma için 5dk lık yavaş yürüme vay hafif bir kondisyon bisikleti de iyi gelir. Sonrasında 15 – 30 dk. kadar düşük veya orta düzeyde aerobik egzersizler ( dans, yürüme, bisiklet binme, yüzme yapılabilir. Çok yorucu hareketlerden kaçınmalıdır. Kalp atışlarının dakikada 140 atımın altında olması gerekir.

 

3. Eklemlere çok fazla yüklenmemek gerekir. Ağrıya neden olabilir. Düz bir yerde egzersiz yapmak daha doğrudur.

 

4. Egzersiz öncesinde, egzersizde ve egzersiz sonrasında mutlaka su içeren vücudun sıvı ihtiyacı karşılanmalıdır.

 

5. Haftada 3 defa düzenli egzersiz faydalıdır.

 

6. Lohusalık egzersizlerinde eğer ağrı, kanamda artma, baş dönmesi, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, baygınlık hissi ve yürümede zorluk oluşursa egzersizi durdurmalı ve hekime danışmalıdır.

Yayın Tarihi : 15-04-2014
Okunma Sayısı : 5324

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: