En Son Yorumlar

Lohusalık Psikozu Ve Belirtileri

Lohusalık psikozu nedir?

 

Lohusalık psikozu halk arasında lohusalık hüznü veya bebek hüznü olarak da bilinmektedir. Genelde yeni annelikle bağlantılı bir durumdur. Bir tür lohusalık depresyonunun daha şiddetli halidir. Genelde doğumdan sonra 4 hafta içinde aniden ortaya çıkar.

 

Lohusalık psikozu belirtileri

 

Lohusalık psikozunun şiddetli belirtileri arasında zihinsel karışıklık, hafıza kaybı, tutarsızlık ve tuhaf halüsinasyonlar bulunmaktadır. Genelde aşağıdaki belirtiler görülür:

 

Sanrılar ve garip inançlar

Halüsinasyonlar

Çok sinirli hissetme

Hiperaktivite

Uykusuzluk

Hafıza sorunları

Zihinsel karışıklık

Paranoya ve şüphecilik

Duygularda hızlı değişmeler

İletişim zorluğu

 

Lohusalık psikozu tedavisi

 

Lohusalık psikozu sorunu yaşayan kadınların %5 inde intihar veya bebeğini öldürme düşüncesi vardır. Lohusalık psikozu durumunun erken saptanıp tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle mutlaka bu durumdaki kadınların yardım almaları gerekir.

 

Lohusalık psikozu tedavisinde profesyonel danışmanlık ve ilaç tedavisi uygulanır. Bu nedenle özellikle lohusalık depresyonu sorunu yaşayan kadınlarda sorun düzeyini saptamak için bir tarama yapılır. Eğer sorun düşük seviyedeyse danışmanlık, rehberlik ve aile üyelerinin psikolojik desteğiyle sorun giderilmeye çalışılır.

Eğer sorun şiddetlenmiş ve lohusalık psikozu denilen bir durum varsa ilaç tedavisi uygulanabilir. Profesyonel ve tıbbi destek ve ilaç tedavisiyle sorun daha hızlı bir şekilde iyileştirilir.

Yayın Tarihi : 10-03-2014
Okunma Sayısı : 4698

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Raziye 30-04-2015 12:14:51

Doğum sonrasında maalesef olabilen bir durum. Bende de depresyon teşhisi koyulmuştu. Şu an iyiyim. Yakınınızdaki kişilerin desteği çok önemli bu konularda.

Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: