En Son Yorumlar

Prematüre Bebekle Bağ Kurmak

Prematüre bebekler anne rahmi dışındaki yaşamında normal süresinde doğan bebeklere göre daha fazla zorlanırlar. Prematüre bebeklerin bu süreci daha kolay atlatmaları, daha kısa sürede kuvvetlenmeleri, daha sağlıklı bir duruma gelmelerinde en kısa sürede bu bebeklerle güçlü bir bağ kurulması önemlidir. Bir anne olarak prematüre doğan bebeğinizle mümkün olan en kısa sürede iletişim kurmanız, ona dokunmanız, onu bir an evvel emzirmeniz aranızda güçlü bir bağ kurmanızda size oldukça yardımcı olacaktır. Prematüre bebekle nasıl bağ kurulur? İşte size bazı önemli tavsiyeler:

 

1. Doğumdan sonra mümkün olduğunca bebeğinizi görmeye ve onu emzirmeye çalışın. Onunla ne kadar sık temas ederseniz, ne kadar çok emzirirseniz ve ilginizi gösterseniz bebeğinizle kısa sürede güçlü bir bağ kurabilirsiniz.

 

2. Bebeğinizi düzenli olarak emzirmeyi planlıyorsanız bundan daha güzel bir fırsat bulamazsınız. Bebeğinizi emzirmeye çalışın. Eğer direkt emzirme şansınız yoksa sütünüzü sağarak sütünüzle bebeğinizi beslemelerini isteyin. Mümkünse sütünüzle bebeğinizi kendiniz besleyin. Bebeğinizi emzirmeniz veya sütünüzü sağmanız sizin süt üretiminizi önemli düzeyde destekleyeceği için sizin için oldukça faydalıdır. Bebeğinizi doğum sonrasında emzirmemeniz süt üretiminizi olumsuz etkileyebilir.

 

3. Bebeğinizi yoğun bakım ünitesinde mutlaka ziyaret edin. Onu kucağınızı almanız mümkün olmasa bile küvözünden onu görün. İletişim kurun. Ona dokunmaya çalışın. Bu bebeğiniz için de oldukça iyi olacaktır. Size daha kolay bağlanacaktır.

 

4. Prematüre bebek annesi olarak hastanedeki haklarınızı, sorumluluklarınızı, yapabileceğiniz şeyleri öğrenin. Bu süreçte bebeğinizle nasıl daha fazla ilgilenebileceğiniz hakkında hekiminiz, hemşireler ve diğer yetkililerden bilgi alın.

Yayın Tarihi : 11-10-2015
Okunma Sayısı : 2912

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: