En Son Yorumlar

Prematüre Bebeklerde Sağlık Riskleri Nelerdir?

Bir bebeğin 27. hamilelik haftasından önce doğması erken doğum olarak adlandırılır ve bu bebeğe prematüre bebek denir. Prematüre bebekler diğer normal sürede doğan bebeklere göre bazı sağlık konuları açısından daha riskli bir grupta yer alırlar. Bir bebeğin erken doğması aşağıdaki hususlarda riski artırmaktadır.

 

Solunum yetmezliği sendromu

 

Solunum yetmezliği sendromu bir bebeğin akciğerlerinin yeterince gelişmemiş ve olgunlaşmamış olması durumunda oluşur. Bu sorun prematüre bebeklerde daha sık görülür. Bu durumda akciğerler yeterince surfaktan üretemez. Surfaktan bebeğin akciğerlerinin genişlemesi için ihtiyaç duyulan bir maddedir. Yapay surfaktanlar genelde prematüre bebeklerdeki solunum yetmezliği sorunu tedavi etmek için verilir.

 

Enfeksiyonlar

 

Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmemiştir ve olgunlaşmamıştır. Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemi zayıf oldukları için enfeksiyonlara karşı daha savunmasızdırlar ve enfeksiyonel hastalıklar bu bebeklerde daha sık görülür.

 

Kansızlık

 

Prematüre bebeklerde kırmızı kan hücrelerinin sayısı yetersiz olabilir. Bu bebeklerde yeterince demir depolanamamış olabilir. Bundan dolayı prematüre bebeklerde kansızlık gelişmesi riski daha yüksektir. Diyet destekleri veya kan transfüzyonu soruna yardımcı olabilir.

 

Uyku apnesi

 

Uyku apnesi uyku sırasında solunum durması anlamına gelmektedir. Bu sorun prematüre bebeklerde daha yaygındır. Bundan dolayı prematüre bebeklerin uyku apnesi konusunda yakından izlenmesi gerekir.

 

Prematüre retinopatisi

 

Prematüre bebeklerde göz sorunları daha yaygındır. Prematüre retinopatisi sorununda bebekte görme kaybı riski vardır. Prematüre retinopatisinde bebeğin gözlerindeki damarlarda gelişim anormallikleri vardır.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 3952

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: