En Son Yorumlar

Prematüre Bebeklerin Özellikleri

Normal bir gebelik süresi 40 haftadır. Bebeğin 37. gebelik haftasından önce doğması prematüre doğum olarak adlandırılır. Prematüre bebekler genelde normal süresinde doğan bebeklerden daha düşük kiloludur ve gelişimleri geriden gider.

 

1. Prematüre bebekler erken doğdukları için tam olarak gelişimlerinin tamamlanması ilk haftalar normal bebeklere göre geriden gider. Dolayısıyla prematüre bebeklerin gelişim süreci normal bebeklerden biraz farklıdır.  Örneğin katı besinlere başlamaları normal bebeklere göre daha geç bir evrede olabilir.

 

2. Prematüre bebekler genelde düşük ağırlıklı olarak doğarlar. Fakat eğer bebek 30. gebelik hastasından önce doğarsa sıklıkla çok düşük ağırlıklı olarak doğar.

 

3. Prematüre bebekler sıklıkla yeni doğan yoğun bakım ünitesinde kalırlar. Bu süre birkaç gün, hafta ve hatta aylar alabilir. Bu ünitede bebeğin sağlığı çok yakından takip edilir.

 

4. Prematüre bebekler normal doğan bebeklere göre daha sık ve daha fazla sağlık sorunlarıyla karşı karıya gelebilirler. Solunum sorunlarıyla, sarılık, tam gelişmemiş akciğerler ve sindirim sistemi gibi sorularla yüzleşebilirler. Birçok prematüre bebek güçlenmek ve büyümek için anne sütündeki gelişim hormonlarından ve antikorlardan faydalanır.

Yayın Tarihi : 13-03-2014
Okunma Sayısı : 3931

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: