En Son Yorumlar

Prematüre Doğum Bebeği Nasıl Etkiler?

Bebeğinizin 37. gebelik haftasından önce doğması prematüre doğum ( erken doğum ) olarak adlandırılır. Prematüre doğan bebekler uzun dönemli sağlık sorunlarıyla yüzleşebilirler. Fakat iyi bir bakım ve güçlü bir destek sistemiyle bu sorunlar hafifletilebilir.

 

Prematüre doğumun ilk etkileri

 

Prematüre bebekler birçok doğum komplikasyonuyla karşı karşıya kalırlar. Düşük ağırlıklı doğum ve solunum sorunları bu sorunlara örnek olarak verilebilir. Prematüre bebekler yaşadıkları sorulardan dolayı cerrahi operasyon geçirebilirler. Tüm bunlar bebekte stres düzeyinin artmasına neden olur. Bebekte stres düzeyinin artması sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Bebeğin vücudunda iltihaplanmaya yol açabilir, organlarına zarar verebilir.

 

Prematüre doğumun uzun dönemli etkileri

 

Prematüre bebeklerdeki bazı sağlık sorunları uzun sürekli olarak devam edebilir. Prematüre bebek sahibi olan ebeveynler bebeklerinin gelişimlerini yakından takip etmeli ve hekim kontrollerini aksatmadan düzenli olarak yaptırmalıdırlar. Prematüre doğan çocukların bazıları konuşma terapisine ve fiziksel terapiye ihtiyaç duyarlar. Prematüre doğan bebeklerde ileri aşamalarda solunum sorunları devam edebilir, beslenme ve sindirimle ilgili sorunlar, serebral palsi ve işitme sorunları olabilir.

 

Ebeveynlerin rolü

 

Prematüre bebek sahibi ebeveynlerin bebeklerinin bakımı konusunda önemli görevleri vardır. Bebeği çocuğu normal bir yaşam sürmesi, çocuğun yeteneklerini geliştirme konusunda ebeveynlerin diğer ebeveynlere göre daha fazla çaba göstermeleri gerekir. Ebeveynlerin ilgi ve sevgisi, destekleri prematüre bebeğin yaşamında oldukça fark yaratabilir.

Yayın Tarihi : 12-03-2014
Okunma Sayısı : 3562

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: