En Son Yorumlar

Yeni Doğan Bebeğin Cildi Nasıl Nemlendirilir?

Yeni doğan bebeklerin cildi narindir ve kurumaya oldukça yatkındır, özellikle doğumdan sonraki ilk birkaç hafta. Yeni doğan bebeğin hassas cildinde meydana gelen kuruma gibi belirtiler normaldir ve kendi kendine geçecektir. Fakat bebeğin cildinize nemlendirici uygulamak bu belirtilerin getirdiği rahatsızlıkları hafifletebilir ve bebeği daha rahat hissettirir. Bebeğin cildindeki olası tahrişleri önlemek için nemlendiricilerin kullanım kurallarına da uyumak gerekir. Ayrıca nemlendirici krem veya losyon hekim tarafından tavsiye edilmeli ve bebekler için uygun olmalıdır.

 

Yeni doğan bebeğinizin cildini nemlendirmek için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 

1. Bebeğinizin banyosunu çok uzun tutmayın. Hafif, koku ve diğer kimyasallardan içermeyen ve bebekler için üretişmiş bir temizleyici kullanın. Bebeğin banyosunu uzun tutmanız bebeğinizin cildindeki doğal yağ tabakasına zarar vererek kurumasına neden olur. Ayrıca bebeğinize çok sık banyo yaptırmayın. Haftada 2 – 3 defa banyo yeterli olacaktır.

 

2. Banyo sonrasında bebeğinizin cildi henüz nemliyken cildine nemlendirici kremi veya losyonu uygulayın. Losyon veya kremi banyodan hemen sonra uygulamanız bebeğinizin cildinizi daha nemli tutacaktır.

 

3. Eğer bebeğinizin cildi çok kuruyorsa günde 2 defa nemlendirici losyonu uygulayın.

 

4. Eğer bebeğinizin odasındaki hava kuruysa bu cildini de kurutur. Bebeğinizin odasını bir nemlendirici cihaz kullanarak nemlendirin.

 

5. Bebeğinizin cildinizi koruyun. Bebeğin cildi soğuktan, kuru havalardan ve güneşten kuruyabilir ve çatlayabilir. Bu nedenle güneşli havalarda dışarı çıkacağınız zaman nemlendirici krem sürün, güneşten ve soğuktan koruyacak şekilde kıyafetlerini giyindirin.

 

6. Eğer bebeğinizin cildindeki kuruma iyileşmiyorsa ve daha kötüye gidiyorsa bebeğinizin hekimine danışın. Hekim bebeğinizin cildini egzama gibi dorumlara karşı test edecektir.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 7243

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: