En Son Yorumlar

Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni doğan bir bebeğin bakımı zor olsa da çok zevkli ve mükafatı değerli bir iştir. İyi bir yeni doğan bebek bakımı bebeğin sağlıklı gelişmesi ve büyümesine çok katkı yapar. Özellikle yeni ve ilk kez anne olanları yeni doğan bebek bakımında bazı temel şeyleri bilmeleri işlerini oldukça kolaylaştıracaktır. Aşağıdaki bu konuda temel bilgiler verilmiştir.

 

1. Yeni doğan bebekler sık sık beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu sıklık genelde 2 – 3 saatte 1 defadır. Dolayısıyla bebeğini ne kadar sıklık belemesi gerektiği konusunda tereddüt eden anneler bu süreyi bir referans alabilirler.

 

Yeni doğan bebekler için bilinen en sağlıklı beslenme yöntemi emzirmedir. Emzirmenin hem anne hem de bebek için çok önemli faydaları vardır. Bilimsel araştırmalara göre bebeklerin en az ilk 6 ay süreyle emzirilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Mamalar ise bebeklerin bir diğer beslenme kaynağıdır. Bebeğini emzirmeyi düşünmeyen veya anne sütüyle bebeğini beslemek istemeyen veya besleyemeyen anneler için bir yöntemdir. Mamayla beslemede biberon kullanımı ön plana çıkar. Biberonu ilk kullanmadan önce sterilize etmek oldukça önemlidir. Yeni doğan bebekler ilk 2 hafta ortalama olarak her gün 6 şişe biberon tüketebilirler. Her bir biberon en az 85 ml mama içerir. Bebek 3 – 4 haftalık odluğunda günde 5 biberon mama tüketmeye ihtiyaçları olur. Bu durumda her biberonda 110 120 ml kadar mama olmalıdır.

 

Yeni doğan bebeklere inek sütü veya soya sütü vermemek gerekir. Bunlar yeni doğan bebekler için uygun değildir. Çünkü alerjik reaksiyon oluşturma riskleri vardır.

 

2. Yeni doğan bebekler ilk birkaç hafta her beslenmeden sonra altlarını kirletirler. Dolayısıyla altlarını sık sık değiştirmek gerekir. Bebeğin altını kuru ve temiz tutmak önemlidir. Aksi halde pişik olma riski vardır.

 

Mamayla beslenen bebeklerin katı dışkılarının rengi anne sütüyle beslenen bebeklerden biraz daha farklıdır. Mama ile beslenenlerde dışkı rengi yeşilimsi olabilir. Anne sütü ile belenenlerde sarımsı bir renk vardır. Mama ile beslenenlerin dışkısı daha sulu olur.

 

Yeni doğan bebeklerin ilk birkaç gününde dışkıları çoğunlukla mekonyum denilen ve temizlenmesi biraz daha zor olan bir şekilde gelir ( kalın ve yapışkandır ). Bu günlerde bebeğin altını değiştirdikten sonra biraz vazelin uygulamak iyi gelir. Bu bir sonraki alt temizliğinin daha kolay olmasına yardımcı olur.

 

3. Yeni doğan bebeklerin bezlerini her değiştirirken veya her temizlik yaparken göbek kordonu bölgesine dikkat etmek gerekir. Hekimin tavsiye edeceği şekilde göbek kordonu çevresini de nazikçe temizlemekte fayda vardır. Bebeğin göbek kordonu 3 günden 3 haftalık bir zaman dilimine kadar düşmüş olur.

 

4. İlk iki haftalık sürede yeni doğan bebekler ısıya karşı çok duyarlıdırlar. Yetişkinlerden çok daha çabuk ve kolay üşürler. Bu nedenle yeni doğan bir bebeği bir kat daha fazla giyindirmek uygundur. Çünkü bebeklerin bu zamanlarda vücut ısı kontrolleri iyi değildir. İlk birkaç haftalık süreden sonra bebekleri çok kalın giyindirmemek gerekir. Özellikle gece uyurken bebeği çok kalın giydirmek, üstünü oldukça kalın örtmek bebekte ani bebek ölümleri riskini arturabilir. Çünkü bebek aşırı derecede ısınmış olur. Bebekler için ayrıca pamuklu kıyafetler daha uygundur. Bebeğin kıyafetlerini de daha basit tutmakta fayda vardır.

 

5. Yeni doğan bebekler oldukça çok uyurlar. Fakat bu uyku düzenli değildir. Çünkü bebekler uykularında sık sık uyanırlar. Özelikle gece uykularında… Bu da ebeveynler için oldukça yorucu ve yıpratıcı olabilir. Yeni doğan bir bebek bir seferde nadiren 3 – 4 saatten fazla uyur. Genelde daha kısa bir sürede uyanırlar.

 

Bebeklerin uykusunda güvenlik önlemlerini almak gerekir. Çünkü ani bebek ölümleri riski vardır. Bu riski doğuran etkenler genelde şunlardır: Bebeğin uyuduğu beşiğin veya yatağın etrafının çok kalabalık olması ( battaniyeler, yastıklar, oyuncaklar ),  bebeğin üstünün çok kalın örtülmesi, bebeğin baş bölgesini kapatacak şekilde örtülmesi v.b. Bebeğin beşiği mümkün olduğunca sade ve boş olmalıdır. Bebek uyurken bebeğe bebek tulumu giyindirmek daha güvenlidir.

 

Ayrıca bebeğin uykusunda beşik güvenliği de önemlidir. Beşiğin sağlam olması, beşiğin parmaklıklarındaki boşlukların geniş olmaması, yatağın beşiğe tam olarak sıkıca oturmuş olması ( arada boşluk olmamalıdır ) gerekir.

 

6. Yeni doğan bebeklerin ilk günlerinde tam bir banyo yaptırmak gerekmez. Bir sünger banyosu veya temiz bir bezle bebeğin temizliği yapılır. Bebeğin yüz, boyun ve göz çevrelerini ılık ıslatılmış bir pamuk topuyla silmek uygundur.

 

7. Yeni doğan bebeklerin bakımında ihtiyaç duydukları en önemli şeylerden birisi de anne ve baba sevgisidir. Yeni doğan bebekler gerçekten sevgiye ihtiyaç duyarlar. Çünkü güvende hissederler. Bebeği kucağına almak, başını göğse yaslamak, ten teması onlar için önemlidir. Bebeğin anne ve babasıyla kuvvetli bir bağ kurmasında önemli bir rol oynar.

Yayın Tarihi : 20-03-2014
Okunma Sayısı : 3700

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: