En Son Yorumlar

Yeni Doğan Bebekler Ne Kadar Uykuya İhtiyaç Duyarlar?

Bebekler özellikle ilk haftalar zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirirler. Bebeğin ilk hafta boyunca günde 16 - 17 saat uyuyacaktır. Yeni doğan bebekler bu uykularını tabi tek seferde değil 2 – 4 saatlik uyku süreleri halinde uyurlar. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız bu uyku aralığı daha kısa olabilir.

 

Genelde bebekler 18 aylık olana kadar ortalama olarak aşağıdaki sürelerde uyuyabilirler: Bu süreler bebekten bebeğe değişebilir.

 

1 haftalık: 16 – 17 saat

4 haftalık: 15 – 16 saat

3 aylık: 15 saat

6 aylık: 14 – 15 SAAT

9 aylık: 14 saat

12 aylık: 13 saat

18 aylık: 12 saat

 

Yetişkin insanlar REM uykusunda daha kısa zaman harcarlarken yeni doğan bebekler bu evreyi daha uzun zaman dilinde geçirirler. REM uykusu son derece hafif bir uykudur. Dolayısıyla bebeğiniz en hafif bir gürültüde bile uyanabilir.

 

Bebeğiniz anne rahmindeyken onun için sadece karanlık bir ortam vardı. Doğduktan birkaç haftalık olduğunda siz onu gündüz ışığında ve gece karanlığında tuttuğunuz zaman aradaki farkı anlamaya başlayacaktır.

 

Bebeklerin çok yorgun ve uykusuz olmadığı sürece uykuya geçmekte zorluk yaşayacağını bilmelisiniz. Bu nedenle bebeğinizin uykuya hazır olduğunun işaretlerini erken zamanlarda öğrenmeniz faydalı olacaktır. Bunu öğrenmeniz bebeğinizi daha kolay uyutmanızda size fayda sağlayacaktır.

Yayın Tarihi : 13-03-2014
Okunma Sayısı : 2974

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: