En Son Yorumlar

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Doğumla birlikte ebeveynlerin akıllarını kurcalayan en önemli konulardan birisi bebeklerinin uyku düzenleri olmaktadır. Yenidoğan bebeklerin uyku düzeni genellikle benzer olmakla birlikte bazı bebekler farklı etkenlerde nedeniyle yaşıtlarına göre daha düzensiz bir uyku uyumaktadırlar. Söz gelimi bebek bezinin veya bebek mamasının olumlu/olumsuz etkisi bu konuda belirleyici unsur olabilmektedir. Zaten bu nedenle Prima veya Molfix gibi en kaliteli bebek bezi markaları, bebek bezi tasarım ve özelliklerini yenidoğan bebeklerin uyku düzenini maksimum düzeyde koruyacak şekilde yapmaya çalışırlarken, aynı şekilde özellikle anne sütü alamayan ve mamayla beslenmek durumunda olan yenidoğan bebekler için mama üreten Milupa , Hipp gibi  markalar da bebeklerin henüz gelişmemiş sindirim sistemlerini en az yoracak mama formülleri üzerinde çalışırlar.

 

Bebeklerin uyku düzeni yaş almaları ile orantılı olarak gelişmekte ve rayına oturmaktadır. Yenidoğan bebekler toplam saat bazında çok uyumakla birlikte bu uykuları sık sık emme isteği ile kesilmektedir. Bebek büyüdükçe toplam uyku saati azalırken, kesintisiz uyku saatinde ise artma meydana gelmektedir. Yenidoğan bebeklerin çok uyuması ve uyumasının kesik kesik olmasının nedeni, bebeğin henüz dış dünyaya alışamamış olması kaynaklıdır. Bebekler doğdukları dönemin başında anne karnındaki rahat ortamlarından istemeden ayrılmış olmalarının mutsuzluğunu yaşarlar ve bu sürede anneleri ile sürekli olarak temas kurmak isterler. Aslında annenin bebeği emzirmesi de bebeğin bu amaçla kurulan temasların en önemlisidir. Bebekler bu teması kurabilmek adına sık sık uykularından uyanmaktadırlar. Ancak geçen her gün boyunca dış ortama alışan bebek, annesi ile bu teması sağlamayı daha az ister hale gelerek daha uzun süreli uykular uyumaya başlar.

 

Yenidoğan döneminde bebeklerinin düzensiz bir şekilde uyuduğunu düşünerek endişe duyan ebeveynlerin dışarıdan müdahale ile bir düzen yaratmaya çalışmaları bebeklerini olumsuz etkileyecektir. Çünkü bu dönemde bebek anatomisi dışarından bir müdahaleye çok da açık olmamaktadır. Bu düzen, devam eden süreç içerisinde kendi kendine oturacak ve artan kesintisiz uykuların saati ebeveynlerin de gözlemleyebileceği şekilde olacaktır. Dışarıdan müdahalenin olumsuzluğunu anlatırken, bebeklerin uyumalarına yardımcı olacak şekilde, söz gelimi kimi bebeğin bir oyuncağı yada basit bir nesneyi elinde tutmak istemesi, yada uyurken ışık etkisini azaltan şeffaf bir bez ile yatağın örtülmesi gibi bebeğin huzurlu bir şekilde uyumasını sağlayacak etkenleri buna dahil etmiyoruz.

 

Bir ebeveyne endişe etmeyin, telaşa kapılmayın demek ne kadar etkili olacaktır bilinmez ancak doğru bilgiye ulaşmak için de günümüzde sınırsız imkana sahibiz. Bu bilgi birikimi içinde bebeğinizin sağlığına en çok yarar getirecek uygulamaları tespit edip bulmak ise ebeyevnlerimize kalıyor. Hepinize ailenizle birlikte geçireceğiniz mutlu günler diliyoruz. Hoşçakalın,

Yayın Tarihi : 10-07-2015
Okunma Sayısı : 4619

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: